Čtecí hygge, divadlo s plyšáky nebo autorský dárek pro prarodiče? Inspirujte se našimi 10 tipy, jak u dětí školkového a mladšího školního věku zasadit semínko lásky ke knihám.
Potřebujete pár tipů na to, jak malé děti vést ke čtení? Co můžete jako rodiče, babičky, dědečci a tety se strýčky udělat, abyste v dětech zájem o knížky podpořili? Je to výzva. Troufáme si říct, že to bývala výzva v každé době, jen v té dnešní se to může zdát o kapánek těžší. Kniha je stoprocentně analogový nástroj vědění. Číst můžete i na tabletech či čtečkách, ale je důležité hlídat, kolik času děti před obrazovkami tráví. My se budeme v tomto článku věnovat tomu, jak děti podpořit ve čtení papírových knih. Tak, aby jako budoucí dospěláci měli vypěstovaný kladný vztah ke knížkám.
Cesta ke knihám u dětí školkového věku
Čtení jako rituál. Čtěte dětem denně, nebo alespoň pravidelně ve vybraných dnech. Stačí 10-15 minut společného času stráveného nad knížkou v dobré náladě, a z pravidelnosti se za pár měsíců stane návyk. Pokud budete číst s láskou a bez pocitu “nutnosti”, vytvoříte tím magický prostor, který při čtení patří jenom vám.
Výlety do knihovny. Pořádejte pravidelné cesty do knihovny a objevujte nové a nečekané tituly. Máte-li poblíž knihovnu s dětským oddělením, navštěvujte ji pravidelně a objevujte s dětmi regály plné inspirace. Knihovny ve větších městech aktivně budoucí čtenáře podporují a pro některé děti může být návštěva knihovny důležitým okamžikem v životě. Do budoucna zde mohou najít útočiště. Třeba ve chvílích, až se budou prokousávat pubertou, a budou hledat bezpečné místo, kde nad nimi starostliví rodiče nebudou mít kontrolu. (Jen si vzpomeňte, když vám bylo 12…)
Vím, co máš rád/a. Máte témata, která vaše dítko zajímají? Je spíš na zvířátka, nebo na bagry? Baví ho zrovna obrázky z farmy? Nebo výská na ulici nadšením pokaždé, když kolem proletí letadlo? Pozorujte, které téma ho baví a nabízejte mu knížky s touto tematikou. Když pak na výletě potkáte kravičky pasoucí se za plotem, můžete pak společně rozvíjet příběhy třeba o tom, která z nich by mohla být Voolik a jestli taky někdy zažila dobrodružství, při kterém se ztratila svému stádu.
Scénka jako z národního. Vytvořte si doma miniaturní dramaťák, zapojte divadlo. Po přečtení knížky si zkuste společně přehrát příběh s pomocí plyšáků. Kolik bylo hlavních postav, tolik bude huňáčů. Nebo před Vánoci ještě líp - využijte ozdobené perníčky s figurkami. Upevníte tím vztah ke knížce, která poslouží jako scénář a inspirace a také si dítko tento příběh lépe zapamatuje. Ideální prolog pro školu hrou.
Vlastní koutek. Vytvořte dítku doma čtecí koutek. Jeho osobní bezpečný prostor, kde si bude moci nerušeně prohlížet své knížky. To krásné pohodlné místečko, s chlupatým kobercem, s měkkými polštáři, vánočními světýlky, lampičkou, a se vším tím, co byste si k dobrému zážitku ze čtení vzali na pomoc vy sami. Vytvořte krásný prostor, kde se může nořit do příběhů a rozvíjet svůj vnitřní svět.
Čím podpoříte ve čtení malého školáka
“Ty to zvládneš!” Podporujte dítko v samostatném čtení. I když se ze začátku zadrhává, i když plete písmenka, dovolte mu číst samotnému. Ukažte mu, že mu věříte. Podpořte ho v tom knížkami s krátkými texty a velkými písmeny. Buďte u něj a buďte přítomní. Pokud společně vyberete knížku, která se mu líbí, velice rychle můžete očekávat zlepšení plynulého čtení. K prvnímu čtení skvěle poslouží náš Voolik na cestách, kterého jsme vytvořili na míru kurážným začínajícím čtenářům.
Na střídačku. Čtěte nahlas a střídejte se. Čtení bude probíhat formou hry a předháněním, kdo to zvládne lépe, vtipněji, originálněji vyslovit. Jednu větu přečte máma nebo táta, druhou dítko. Pokud vás bude na čtení více, tím líp. Můžete do toho zapojit i ostatní členy rodiny a vytvořit z toho veselou událost. Tak schválně, kdo dokáže správně přečíst Štipka Pipka nebo Koza Mňamóza?
Osobní knihovnička. Pokud ji ještě nemá, pořiďte do pokojíčku dětskou knihovničku. Nemusí být velká, tak akorát, aby svými vystavenými tituly dítko nepřehltila. Její obsah pečlivě konzultujte se svým nejmladším, protože si sám musí vybrat, jaké knížky si do ní uloží. Je dost pravděpodobné, že i při vší vaší dobré vůli mu vámi vybraný skvost nebude po chuti. Nenuťte, nabízejte. Ať se o své oblíbené knihy stará, prohlíží je a re-aranžuje vždy s láskou.
Přečteš nám pohádku? Větší děti můžete poprosit, ať vám něco přečtou. Ať čtou mladším sourozencům, nebo klidně i kroužku povzbudivých plyšáků. Protočte své role a buďte chvíli tím, kdo jen poslouchá. Buďte přítomní, povzbuzujte, chvalte. Každá věta i odstavec si zaslouží uznání. A celá přečtená knížka? Řádnou oslavu!
Dárek prarodičům pod stromeček. Podporujte své děti v psaní vlastních příběhů a originálních adaptací pohádek. Pořiďte jim sešit, do kterého mohou po částech psát, kreslit, lepit a rozvíjet své nápady. Možná vznikne Karkulka v novém kabátku, kde místo vlka přijde Pták Jarabák a všechny – Karkulku, babičku i myslivce – nakonec udolá svým monologem, nikdo tam neumře a všichni se díky tomu do růžova vyspí. Tak co, dostanou prarodiče od dětí na Vánoce první autorský rukopis?