Zákaznická podpora:voolikuv@gmail.com

Pohádky a jejich vliv na vývoj dítěte

Věříme, že by se dětem mělo číst od malička, aby si pak ke čtení sami vytvořili pozitivní vztah. Můžou číst nejrůznejší pohádky, u kterých se zabaví. Podle toho, co dětem kupujeme a čteme – ovlivňujeme jejich vývoj a přemýšlení. Není jedno, čemu naše děti věnují pozornost.

99151549_2927763663976532_5182963681507409920_n

 

Knížka Voolik na cestách již od počátku měla za cíl hravou formou podpořit dětský seberozvoj – a to v oblastech, které jsou pro jejich orientaci v moderní době důležité. Právě proto v jednotlivých příbězích narazíte na témata, které děti vidí jako příběh či pohádku, avšak na pozadí jsou principy, které vám nyní chceme trochu rozkrýt…

Jsou to témata jako je pozitivní myšlení, emoční rozvoj, mindfulness, finanční gramotnost, základy podnikatelského mindsetu, princip přehnaného ega, umění naslouchat,…



1. Rozvoj pozitivního myšlení

Pohádky, které učí optimistickému a pozitivnímu přístupu, pomáhají dětem pochopit, že i když věci někdy nevycházejí podle plánu, je důležité nevzdat se a hledat nové cesty. V naší knížce Voolik na počátku strácí své stádo, ale i přes těžkosti neztrácí naději a překonává jednotlivé překážky. Navíc svou cestou získává důležité zkušenosti, které mu pomáhají nejen najít své stádo ale i samého sebe.



2. Finanční gramotnost

Možná se zdá, že na finanční gramotnost mají malé děti ještě čas. Avšak finanční gramotnost není jen o hospodaření s penězi, ale hlavně o porozumění hodnotě práce, úspor a plánování. Na příběhu veverky Emy a myšky Alice se děti naučí chápat hodnotu úsilí a práce, rozvíjejí si zdravý vztah k penězům.

mys



3. Mindfulness

Termín mindfulness na nás v poslední době doslova číhá z každého rohu. Ale tento koncept nepředstavuje nic nového – zjednodušeně odkazuje na dovednost být teď a tady. I my dospělí často zapomínáme na to, že někdy je hezké zastavit a plně si uvědomit co v daném okamžiku prožíváme, jak se cítíme. Tyto dovednosti skrz své příběhy sdílí dráček běháček Lúďa a žirafka Žiži.



4. Zdravá životospráva

Děti od jistého věku velice rychle chápou, že sladkosti a slané pochutiny (náš syn to vše nazývá „mlsky“) jsou jednoduše chutné a začínají se jich dožadovat. Je ale složitější je přesvědčit, že jsou pro naše tělo nezdravé. Když dětem čteme o postavách, které jí zdravá jídla můžeme jim pomoci získat pozitivní vztah k starostlivosti o své tělo. Koza Mňamóza a Leon chameleón dětem vštěpují, že zdravé stravování není povinnost, ale přirozená součást života, která dodává sílu a energii (ale občas „zhřešit“ se také může :) ).

Dizajn bez názvu



5. Umění naslouchat druhým

Umění naslouchat druhým je dovednost, která zahrnuje nejen slyšení slov, ale i skutečné porozumění tomu, co druhý člověk říká cítí. Pták Jarabák z knížky Voolik na cestách ale takovouto dovednost neměl – často druhé ani nepustil k slovu a byl zahleděný jedom do sebe. Společně s ním děti z jeho zážitků získávají zkušenosti o tom, že takhle to skutečně mezi přátely nechodí.



6. Recyklace a udržitelnost

Příběhy o třídění odpadu zase dětem ukazují, jak mohou i ony přispět k péči o životní prostředí. Postavy, které třídí odpad a chrání přírodu jsou pro ně inspirací. Když děti vidí, že i ony mohou „pomoci planetě“ tím, že roztřídí plast, papír nebo sklo, získávají pocit odpovědnosti a důležitosti vlastních rozhodnutí. Příběh o štipce Pipce podporuje zprávě tyto hodnoty, které dětem snad vydrží i do dospělosti.

 

Dopřejte dětem možnost růst skrze pohádky, které je inspirují, motivují a pomáhají jim rozumět světu kolem nich. Čím dříve jim tyto hodnoty začneme předávat, tím lépe připraveni budou na cestu dospělým životem.

03